Szybka Nauka – Korzystaj z Okoliczności

Szybka Nauka - Pamiętaj o Okolicznościach

Szybka Nauka – Pamiętaj o Okolicznościach

Na pewno zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, że nie mogłeś sobie czegoś przypomnieć. Jednak zaraz po wróceniu myślami lub fizycznie w to miejsce, zapomniana informacja powróciła do Twojej pamięci.

 

Przykład: Nie wiesz, gdzie się podział dowód osobisty. Starasz więc sobie przypomnieć, kiedy go ostatnio widziałeś. Przychodzą pierwsze obrazy, potem następne. I tak docierasz do miejsca, gdzie przypadkowo porzuciłeś go, np. do kieszeni marynarki.

Takie skojarzenia związane są z tzw. „prawem okoliczności”. Nasza pamięć tworzy bowiem nieświadome powiązania pomiędzy okolicznościami czy kontekstem nauki, a materiałem którego się uczysz.

Jeśli więc nauka odbywa się w określonym kontekście (miejsce, czas, towarzystwo), znacznie łatwiej przypomnisz sobie zapamiętane treści w tych samych okolicznościach.

Jak wykorzystać tą wiedzę w codziennej nauce?

Po pierwsze, staraj się uczyć w tym samym miejscu (lub podobnym), w którym będziesz potrzebował dostępu do wiedzy. Zachowaj podobną postawę ciała a nawet oświetlenie.

Przykład: Jeśli uczysz się do egzaminu pisemnego, ucz się siedząc przy biurku. Jeśli zaś uczysz się do wygłoszenia referatu, ucz się na stojąco. Postaraj wyobrazić sobie, że jesteś w miejscu, w którym będziesz korzystał z tej wiedzy.

Po drugie, jeśli masz problemy z odtworzeniem jakiejś informacji, powróć myślami do  miejsca i czasu, w którym się uczyłeś. Wyobraź sobie, że właśnie siedzisz i studiujesz notatki czy książkę. Przywołaj jak najwięcej szczegółów i emocji.

Po trzecie, staraj się zachować ten sam stan umysłu i ciała zarówno podczas nauki, jak i przypominania sobie wiedzy. Ucząc się w stanie rozluźnienia, przywołaj ten sam stan rozluźnienia podczas zdawania egzaminu czy klasówki. Pomogą Ci w tym techniki relaksacyjne.

Na koniec pamiętaj, że nie ma złotych reguł. Testuj wszystko na sobie i sprawdzaj proponowane przez innych rozwiązania, wymyślaj swoje – i używaj tych, które są dla Ciebie najskuteczniejsze!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

SzybkaNaukaBlog.pl

 

 

Tags: , ,

Zostaw Komentarz