Rutyna Twoim Sprzymierzeńcem w Szybkiej Nauce

codzienna rutyna w nauce

codzienna rutyna w nauce

Rutyna oznacza wykonywanie danej czynności regularnie, w ten sam sposób. Jeśli chcesz opanować język obcy, korzystania z map myśli, nauczyć się szybkiego czytania, czy mnemotechnik, najlepszym sposobem będzie stworzenie rutyny – nawyku codziennej pracy.

Dlaczego rutyna może Ci pomóc w nauce?

Przede wszystkim, nauka wspomnianych wyżej umiejętności wymaga systematycznej pracy. Nauka raz w tygodniu jest niewiele warta – nawet, jeśli się uczysz kilka godzin pod rząd. Z drugiej strony, codzienna, systematyczna nauka języka czy mind mappingu jest najskuteczniejszym sposobem opanowania go.

Po drugie, czynność wykonywana nawykowo – rutynowo, nie wymaga motywacji. Gdy uczysz się „od czasu do czasu”, musisz zmusić się do pracy. Chyba, że potrafisz uczyć się przez zabawę – wtedy przychodzi to łatwiej. Inaczej, musisz włożyć sporo energii, aby rozpocząć naukę.

Jednak, gdy uczysz się rutynowo, robisz to bez zastanawiania się – niemal automatycznie. Tak, jak codziennie zawiązujesz buty przed wyjściem z domu.

Oto, jak skorzystać z potęgi rutyny:

  • Zdecyduj, czego dokładnie chcesz się nauczyć i określ swoje cele, które chcesz osiągnąć.
  • Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na codzienną naukę (ew. w określone dni tygodnia) i zarezerwuj je w swoim kalendarzu. Określ dokładną godzinę i czas trwania nauki.
  • Nastaw sobie budzik czy przypomnienie, które przez najbliższe dni będzie przypominać Ci o czasie nauki.
  • Codziennie, gdy przyjdzie czas na naukę – zostaw wszystko inne i zajmij się nauką! Rozplanuj sobie czas tak, aby w czasie nauki nic Ci nie przeszkadzało. Wyłącz telefon, komunikator, program pocztowy i wszystko inne, co może rozpraszać uwagę. Skup się tylko na nauce.
  • Gdy skończysz, możesz się nagrodzić czymś miłym!

Początkowo, zapewne będziesz musiał się zmuszać do nauki. Jednak z czasem będzie to przychodziło coraz łatwiej, a po miesiącu lub dwóch wejdzie to Ci „w krew” i będziesz cieszyć się nowym, pożytecznym nawykiem!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

SzybkaNaukaBlog.pl

 

Tags: , , , , , ,

Zostaw Komentarz