Pięć Sposobów na Szybszą Naukę Języka Obcego

Nauka Języków Obcych

Nauka Języków Obcych

Znajomość języków obcych to podstawa w dzisiejszym świecie nauki, biznesu i życiu codziennym. Wyniki badań pokazują, że osoby które znają chociaż 2 języki obce, zarabiają znacznie więcej, niż ludzie znający tylko jeden język. Poznanie języków obcych to otwarcie się wrót do olbrzymich zasobów wiedzy.

Niestety 75% osób dorosłych nie kończy nigdy kursów języka obcego. Przerywają naukę języka już na samym początku, lub w trakcie kursu. Nabierają oni przekonań, że to nie dla nich i nie mają talentu do nauki języków.

A przecież nie ma czegoś takiego, jak talent językowy. Wszystko zależy od tego, czy metoda którą się uczysz jest dla Ciebie odpowiednia. Czy przekaz dociera do Ciebie odpowiednim kanałem. Są bowiem ludzie, którzy najlepiej uczą się czytając, inni słuchając, jeszcze inni wykorzystując kinestetykę, czyli ruch.

W poniższym artykule przedstawiłem 5 porad, które pomogą Ci szybciej przyswoić język obcy.

1. Nauka z muzyką

Jedna  z najprzyjemniejszych i jednocześnie bardzo skutecznych metod nauki języka, jest uczenie się z muzyką. Prawie każdy z nas lubi jakieś utwory lub/i zespoły obcojęzyczne. Wystarczy, że pobierzesz do nich słowa aby zrozumieć treść. Gdy to zrobisz, przetłumacz słowa piosenki, a następnie słuchaj, śledząc tekst. Słówka których nie rozumiesz, zakreśl kolorami. Możesz też wypisać je na marginesie i stworzyć z nich mapę myśli.

Najpierw słuchaj utworu z tłumaczeniem, potem już samego – w oryginalnym języku. Za każdym kolejnym razem, gdy będziesz słuchać muzyki nawet w drodze do pracy czy szkoły, będziesz utrwalać słownictwo i jego wymowę!

2. Filmy

Filmy tak jak muzyka, pozwalają na szybkie i przyjemne uczenie się języka obcego. Jedynym minusem jest to, że taka nauka zabiera Ci trochę więcej czasu. Chociaż dzisiaj, w erze odtwarzaczy mp4 i iPhona, ten problem powoli przestaje być istotny.

Wszystko co musisz zrobić, to pobrać film lub jego fragment w wersji oryginalnej, oraz wersję z napisami i w języku polskim (ew. sam oryginalny i z napisami). Do tego możesz wykorzystać olbrzymie zasoby YouTube. Następnie wielokrotnie oglądaj najlepiej jeden odcinek filmu tak, aby go w pełni zrozumieć.

Najpierw możesz obejrzeć film w języku polskim, z napisami w języku obcym. Następnie zamień kolejność, czyli film w języku obcym z polskimi napisami. Na koniec oglądaj wersję oryginalną.

Oglądaj też film przerywając go co chwilę i powtarzając role za aktorami. Staraj się odgrywać nie tylko słowa, ale i intonację a nawet mowę ciała!

Wypisz wszystkie słówka, które są dla Ciebie nowe. W ten sposób lepiej je zapamiętasz. Zwłaszcza, jeśli użyjesz technik pamięciowych.

Oglądając filmy, uczysz się języka pospolicie używanego (zamiast książkowego), przyswajasz struktury gramatyczne i dobrze się bawisz. Taka nauka jest zapewne przyjemniejsza, niż nudne czytanki z książek językowych.

3. Hobby

Od zawsze, odkąd pamiętam, lubiłem łączyć rzeczy. Piec przynajmniej 2 lub 3 pieczenie na jednym ogniu. Dlatego ucząc się języków obcych, łączę je zawsze z moimi zainteresowaniami. To samo możesz zrobić i Ty!

Pomyśl tylko… Twoje hobby może być tak samo realizowane po polsku, jak i w języku obcym. Możesz czytać literaturę, która Cię interesuje, oglądać wspomniane wcześniej filmy, słuchać wykładów na Twoje ulubione tematy, czy gotować z książki kucharskiej w języku obcym. Co więcej, możesz poszukać ludzi którzy podzielają Twoje hobby, ale mówią w językach których się uczysz.

Obecnie wspaniałe zasoby na każdy temat znajdziesz w Internecie. Wystarczy poszukać…

4. Rozmowy przez Internet

Kiedyś, aby porozmawiać z obcokrajowcem, trzeba było pojechać do innego kraju, lub płacić mnóstwo pieniędzy za połączenie telefoniczne. Dzisiaj masz Internet! A świat przez to stał się mały i przyjazny dla Ciebie. Możesz w ułamku sekundy połączyć się z osobami z całej kuli ziemskiej!

Poszukaj forów na tematy, które Cię interesują i zapoznaj się z ludźmi z całego świata. Przykład: Pięć lat temu, gdy uczyłem się języka angielskiego, poznałem na forum BCC Learning English Ahmeda – Egipcjanina. Do dzisiaj przyjaźnimy się i rozmawiamy kilka razy w tygodniu. Dzięki temu oboje poznajemy inną kulturę i ciekawostki oraz rozwijamy język angielski. To co nas łączy, to pasja do rozwoju osobistego. Dlatego nigdy nie brakuje nam tematów.

Gdy już poznasz kogoś, możesz z nim rozmawiać przez komunikator, zarówno pisząc do siebie jak i rozmawiając głosowo. Osobiście używamy z Ahmedem Yahoo Messengera. Natomiast jest też Skype, i mnóstwo innych technologii. Wiele z nich, tak jak powyższe, pozwalają na video rozmowy. Wystarczy najprostsza kamera internetowa i stałe łącze, a to już jest prawie standardem.

5. Blogowanie

Obecnie wiele serwisów udostępnia aplikacje do prowadzenia za darmo bloga. Polecam WordPress.com. Dzięki nim, możesz codziennie pisać swoje przemyślenia, artykuły, ciekawostki, recenzje. Czemu miałbyś nie pisać w języku obcym? Blog może być ogólno dostępny, jak i prywatny. Jeśli więc nie chcesz aby ktoś czytał Twoje posty, nie ma problemu!

Poświęć chociaż 5 minut i codziennie napisz coś. Co ciekawego dziś Cię spotkało? Czego się nauczyłeś? Co poznałeś? Jak spędziłeś czas? Co chcesz zrobić lub osiągnąć w najbliższym czasie? Temat zawsze znajdziesz!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

PS.: Czy wiesz, jaka metoda nauki języka obcego wykorzystuje wszystkie kanały przekazu? www.SzybkiAngielski.pl

Tags: , , , , ,

Zostaw Komentarz