Jak Poprawić Pamięć Wydarzeń?

jak poprawić pamięć wydarzeń

jak poprawić pamięć wydarzeń

Jednym z częstych pytań, które otrzymuję na temat zapamiętywania, jest poprawa pamięci minionych wydarzeń. Wiele osób skarży się, że nie pamięta co wydarzyło się kilka dni wcześniej, a nawet tego samego dnia.

A czy Ty, drogi czytelniku pamiętasz co jadłeś 3 dni temu na śniadanie? Czy możesz sobie przypomnieć co Twój szef wczoraj mówił odnośnie nowej misji firmy?

Albo co powiedział współmałżonek o planach na wakacje? A może nie pamiętasz, gdzie położyłeś klucze od mieszkania, lub wychodząc z niego – czy zamknąłeś okna?

Nie panikuj, jeśli takie rzeczy umykają Ci z pamięci. Nie jesteś sam. Czasem jesteśmy tak pochłonięci codziennymi obowiązkami, że mamy tendencję do zapominania zdarzeń*, do których nie przywiązywaliśmy zbytniej uwagi.

Jeśli codziennie wieczorem przypomnisz sobie co działo się w ciągu dnia, przekonasz się, że taki przegląd zaangażuje uwagę w rejestrowanie wydarzeń w taki sposób, że będziesz sobie mógł je zawsze przypomnieć.

Przetestuj następujące ćwiczenie. Usiądź wieczorem w samotności i poświęć 15 minut, aby przypomnieć sobie w ciszy co ważnego wydarzyło się w ciągu dnia. Zacznij od momentu, gdy się obudziłeś, przechodząc przez kolejne Twoje działania, aż do chwili obecnej. Możesz też zacząć od obecnego momentu, cofając się w czasie aż do rana.

Może okazać się, że na początku będziesz w stanie przypomnieć sobie bardzo mało. Możesz nawet nie pamiętać co jadłeś na śniadanie. Jednak po kilku dniach praktykowania zobaczysz, że będziesz w stanie przypomnieć sobie więcej. Wydarzenia będą powracać do Ciebie bardziej precyzyjnie i wyraźnie, niż na początku.

Pracując w ten sposób z pamięcią minionych wydarzeń, okazujesz nią zainteresowanie. A tym samym nakłaniasz podświadomość do udostępniania rejestrowanych wydarzeń dla umysłu świadomego.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

* Napisałem, że mamy tendencje do zapominania wydarzeń. Tak naprawdę, podświadomość rejestruje wszystko, co się dzieje wokół Ciebie. Można takie „zapomniane” wydarzenia przywołać za pomocą hipnozy lub elektrostymulacji mózgu.

Natomiast często brakuje nam ścieżki dostępu do danej informacji. Tutaj, świadomy umysł (Twoja jaźń) jest w sytuacji podobnej do użytkownika komputera, który nie wie, gdzie znajduje się szukany przez niego plik na dysku twardym.

 

 

Tags: , , , , , ,

1 Odpowiedź na "Jak Poprawić Pamięć Wydarzeń?"

  • Adrian pisze:
Zostaw Komentarz