Efektywna Nauka Tylko z Celem

efektywna nauka z celem

efektywna nauka z celem

Jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem. – Zig Ziglar

 

Wyobraź sobie taką sytuację: Chcesz odwiedzić swoją nowo poznaną koleżankę. Umawiacie się na konkretną godzinę, określonego dnia. Jest tylko pewien problem: nie znasz jej adresu zamieszkania! Wiesz jedynie, że mieszka ona w tym samym mieście, co Ty.

Jakie są szanse, że punktualnie zapukasz do jej drzwi? Niewielkie… Nawet, jeśli pukając od drzwi do drzwi, odwiedzając dom po domu w końcu do niej trafisz, to zajmie Ci to mnóstwo czasu!

Dokładnie tak samo jest w szybkiej nauce. Jeśli nie wiesz, gdzie idziesz, to nigdzie nie zajdziesz. Możesz mieć „jakieś efekty”, ale nie będą to wybitne czy chociaż dobre efekty!

Świadomość celu to podstawa efektywnej nauki. Dzięki niej, możesz odpowiednio się skoncentrować, uzyskać maksymalną wydajność umysłu i rozplanować czas potrzebny na uczenie się.

Jeśli więc czeka Cię egzamin, klasówka, rozmowa kwalifikacyjna czy chcesz osiągnąć cokolwiek innego, to:

  • Po pierwsze, określ to dokładnie, a najlepiej zapisz odręcznie na papierze wraz z datą osiągnięcia.
  • Po drugie, zastanów się, czy na pewno jest Ci to potrzebne i jeśli tak – dlaczego?. Wypisz jak najwięcej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego chcę [tu wstaw swój cel]”. Jak mawia Anthony Robbins, „Ten, kto ma silne DLACZEGO, zniesie każde JAK.
  • Po trzecie, rozplanuj naukę oraz czas na powtórki. Zapisz, kiedy i jak przyswoisz sobie dane partie materiału.

Dopiero teraz jest czas na uczenie się. Oczywiście, jeśli chcesz tylko przyswoić sobie 5 słówek w obcym języku, nie ma potrzeby przechodzenia całej tej procedury. Jednak, jeśli chcesz zdać egzamin z języka czy opanować jakiś dział gramatyki – wtedy jasne określenie celu, przyczyn Twojej potrzeby i rozplanowanie czasu nauki – pomogą Ci to zrobić znacznie szybciej i efektywniej!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

SzybkaNaukaBlog.pl

PS.: W przytoczonym przykładzie zakładamy oczywiście, że nie masz do niej numeru telefonu :)

Tags: , ,

Zostaw Komentarz