Efektywna Nauka – Twój Styl Uczenia Się

Styl Uczenia Się

Styl Uczenia Się

Zapraszam do przeczytania gościnnego wpisu autorstwa Anety Pawlus.

Efektywna Nauka  - Twój Idealny Styl Uczenia Się

Tyle mówi się o prostych sposobach na polepszenie własnej pamięci, a mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele stylów przyswajania sobie informacji. Porady szybkiej nauki mogą się skupiać na wykorzystywaniu na przykład tylko jednego zmysłu – przykładowo dotyku. Wiedząc, jaki styl uczenia się nam najbardziej odpowiada, łatwiej i szybciej znajdziemy odpowiednio dopasowane do nas metody na naukę.

Efektywna nauka – każdy ma swój styl

Istnieje prosty sposób, aby przekonać się, jaki sposób przyswajania sobie informacji jest nam najbliższy. Są to testy, których analiza stwierdza jeden z trzech najbardziej pasujących sposobów przyswajania sobie informacji. Po przeanalizowaniu odpowiedzi może się okazać, że jest się: wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem.

Aby to sprawdzić, dobrze jest znaleźć kurs zawierający odpowiednią ilość pytań, pozwalający na ustalenie dominującego zmysłu przy procesie nauczania. Testy takie zawierają proste, intuicyjne pytania: należy odpowiadać szczerze, zaznaczając najbardziej pasujące do osoby rozwiązującej odpowiedzi. Takie testy to najczyściej formularze jednokrotnego wyboru. Jednak w sytuacji, kiedy wydaje się nam, że więcej niż jedna odpowiedź jest nam bliska, należy zaznaczyć wszystkie (naszym zdaniem) prawidłowe.

Jednym z miejsc, gdzie można zaleźć taki test jest książka Rickiego Linksmana, W jaki sposób szybko się uczyć. Autor na kartach swojej książki zamieszcza 17 pytań testowych dla każdego, kto chce się dowiedzieć, czy lepiej będzie mu uczyć się słuchając, czy rysując mapy myśli.

Jeśli jesteś wzrokowcem…

Dla wzrokowców efektywna nauka będzie znaczyła co innego, niż dla dotykowca czy słuchowca. Jeśli jesteś wzrokowcem, to zapewne przechowujesz w swojej głowie wiele obrazów, z których najlepiej odczytujesz niezbędne ci informacje.

Już to gdzieś widziałem…

Wzrokowcem człowiek nie staje się z czasem. Jest to umiejętność posiadana od urodzenia. Ludzie, którzy do zapamiętywania wykorzystują zmysł wzroku, potrafią dokładnie przypomnieć sobie miejsce w tekście/zeszycie/książce, gdzie znajduje się dane zagadnienie.

Mózg zapamiętuje obrazy i przechowuje je w pamięci. Przeważnie, jeśli ludzie z tą zdolnością chcą sobie coś przypomnieć, wystarczy im jeden punkt zaczepienia – jakiś obraz, zapamiętana strona czy wypunktowana, zakolorowana lista.

Jak rozmawiać ze wzrokowcem?

Aby sprawnie porozumiewać się z osobą, która najlepiej zapamiętuje za pomocą wzroku, dobrze jest używać takich słów jak:

  • zerknij na to
  • widzę co masz na myśli
  • trudno zobaczyć
  • mało kto dostrzega takie rozwiązanie
  • łatwo ujrzeć

I tym podobne. Bycie wzrokowcem często ułatwia zapamiętywanie wykresów i grafik. Łatwiej zapamiętuje się obrazy, ale z ciągłym tekstem, taka osoba może już mieć problem. Wtedy najlepiej taki tekst przeczytać i w ciekawy sposób, na przykład grafiką, zaznaczyć jego najważniejsze elementy.

Będąc słuchowcem

Jeśli oglądając film doceniasz ścieżkę dźwiękową i lubisz wypowiadać się na forum grupy, to możliwe, że jesteś słuchowcem. Stwierdzenie własnego sposobu przyswajania informacji pozwala na efektywne i szybsze uczenie się, a odpowiedź na pytanie jak się uczyć będzie łatwiejsza do znalezienia.

Co charakteryzuje słuchowca?

Osoby bardziej wrażliwe na bodźce słuchowe łatwiej zapamiętują to, co usłyszą. Uczęszczając na wykłady na uczelni, wynoszą z nich dużo więcej informacji, niż inni, szybciej zapamiętują teksty piosenek i łatwiej przychodzi im zapamiętywanie twarzy i imion nowo poznanych osób.

Chcąc pozmawiać z osobą, która ewidentnie jest słuchowcem, dobrze jest używać takich zwrotów jak niech pan posłucha, słuchaj, tak jak wcześniej mówiłem, to zabrzmiało jakby i tym podobne.

Z natury słuchowce są strasznymi gadułami, a ich koncentracja wydaje się nie rozpraszać nawet podczas jednoczesnego pisania i słuchania.

Kolejną charakterystyczną cechą osoby, która jest słuchowcem jest jej ton głosu i rytm mówienia. Dla takiej osoby odpowiednie techniki nauki to nagrywanie elementów do nauczenia na dyktafon. Jeśli znowu chodzi o języki obce, to takie osoby powinny oglądać filmy anglojęzyczne bez polskiego lektora, bo wtedy dużo szybciej przyswoją sobie informacje.

Ratunku, jestem kinestetykiem!

Metody nauczania powinny być dostosowane do indywidualnych sposobów przyswajania sobie informacji. Więc jeśli jesteś dotykowcem, dowiedz się, jakie techniki pamięciowe są dla ciebie najbardziej odpowiednie.

Być dotykowcem – co to oznacza?

Ludzie, którzy są nazywani dotykowcami, ablo inaczej czuciowcami są… do zauważenia nawet przez „nie-wzrokowców” ;-) . Charakteryzują się żywą gestykulacją, chęcią dotknięcia wszystkiego, co spotykają/kupują/wybierają. Są osobami, które przeskakują z jednego tematu na drugi, potrafią rozmawiać i pracować równocześnie, demonstrują swoje emocje poprzez szereg ruchów. Do takich ludzi najłatwiej docierają słowa: to jest namacalne,czy czujesz, wyobraź sobie, pojawia się wrażenie, zauważ że i tym podobne.

Koncentracja u takich osób na czymś czysto teoretycznym może być trudna. Warto w tym przypadku wspomagać się praktycznymi przykładami, wyobrażać sobie coś w umyśle, uczyć się i równocześnie wykonywać inną czynność – na przykład jazdę na stacjonarnym rowerku. Jeśli zadanie jest trudne, dobrze jest stworzyć coś na kształt planszy, makiety – gdzie na przykład można umieścić figurki wszystkich historycznych władców.Takie wizualizacje pomogą kinestetykiem przyswajać sobie poszczególne partie nauki.

Jeśli nie jesteśmy pewni, który z tych stylów jest nam najbliższy, warto sięgnąć do testów pozwalających na wyłonienie stylu najbardziej pasujących do naszej osobowości. Można takie znaleźć w wielu książkach, które mówią o szybkiej nauce i przyswajaniu sobie informacji.

Pozdrawiam,
Aneta Pawlus

 

 

 

Tags: , , , ,

Zostaw Komentarz