Ciekawe…

Ciekawostki na temat mózgu i niezwykłych oczu

 

W trakcie codziennej aktywności Twój mózg generuje około 25 watów energii elektrycznej. Wystarczy to, aby rozświetlić żarówkę!

W 2002 roku w Ameryce siedmioletnia dziewczynka została poddana operacji,
w której usunięto jej całą lewą półkulę mózgu. Operacja była konieczna, ponieważ dziewczynka miała przewlekłe zapalenie mózgu, które groziło jej śmiercią.

Jak wiemy, lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za myślenie logiczne i analityczne, czynności werbalne (mowa) oraz oczywiście – „sterowanie” prawą połową ciała. Dlatego też można by pomyśleć, że po operacji dziecko nie będzie miało możliwości komunikowania się ze światem, myślenia „lewopółkulowego” oraz ruchu.

Okazało się jednak, że dziecko jest prawie całkowicie normalne i płynnie posługuje się dwoma językami. Pokazuje to jak niesamowicie plastyczny jest ludzki mózg. Jeśli jakiś obszar mózgu jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcje.

Wiadomo to już dzięki pewnemu Francuzowi, któremu przeprowadzono szereg badań (z powodu bólu nogi). Jedno z nich wykazało, że jego czaszka prawie w całości wypełniona jest płynem mózgowo-rdzeniowym, który widocznie nie pozwolił na poprawne ukształtowanie się mózgu.

Została mu jedynie cienka warstwa komórek mózgowych, a resztę wypełniał płyn. Lekarze byli w szoku. Stwierdzili, że czterdziestokilkuletni Francuz powinien już dawno nie żyć.

Mimo „pustej głowy” założył rodzinę, normalnie pracuje i w pełni korzysta z życia.

 

W takich przypadkach sprawdzają się wyniki badań
które świadczą, że przeciętny człowiek wykorzystuje
zaledwie 2-10% swojego potencjału umysłowego!

 

Wzrost objętości mózgu po urodzeniu dziecka polega głównie na tworzeniu się połączeń neuronalnych i zwiększaniu się ich grubości. Gdy ustanowione już połączenie między neuronami jest znów stymulowane, jego grubość się zwiększa. Dlatego im częściej wykonujesz jakąś czynność, tym łatwiej Ci ona wychodzi.

 

Praktyka czyni mistrza!
Im więcej powtórzeń danej czynności,
tym robisz to lepiej i szybciej!

 

Mózg stanowi zaledwie 2,5% masy ciała, a otrzymuje aż 30% krwi, 20% tlenu i 60% energii (w postaci glukozy) całego ciała. Woda stanowi około 80% mózgu, podobnie jak w całym układzie nerwowym.

 

To dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, dobre krążenie i dostarczanie tlenu (sporty i rekreacja na powietrzu, przewietrzanie miejsca pracy) oraz zdrowe odżywianie, dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Wielkość mózgu nie decyduje o ilorazie inteligencji, lecz stopień unerwienia w centralnym układzie. Ludzki mózg ma tendencję do rozpoznawania ludzi i zwierząt oglądając nietypowe kształty elementów krajobrazu (np. chmury).

W związku z intensywnym krążeniem, około 90% ciepła człowieka ucieka przez głowę. Czy już wiesz, po co Ci czapka w zimie?

 

Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny, co nie wpływa na różnice w sprawności jego funkcjonowania.

Jeszcze do niedawana funkcjonowało przekonanie, że tworzenie się nowych neuronów w mózgu zachodzi tylko w okresie dzieciństwa. Dzisiaj już wiadomo, że zachodzi również w dorosłym życiu. A więc stymulując swój mózg np. poprzez naukę nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy, tworzysz nowe neurony i zwiększasz grubość połączeń między już istniejącymi.

Oczy są jednym z najważniejszych zmysłów dla człowieka. Każde oko zawiera ok. 130 milionów receptorów światła, z których każdy odbiera ok. pięciu fotonów na sekundę!

Oczy pozwalają odróżniać ponad 10 milionów kolorów i w czasie krótszym niż sekunda mogą zarejestrować obraz z miliardami jednostek informacji!

Gdy naukowcy starali się wycenić narząd wzroku, określili wartość oka na 70 milionów euro, co mogłoby pozwolić na zbudowanie urządzenia z tak zaawansowanymi możliwościami optycznymi.

Oczy reagują nie tylko na światło i kolor, ale również emocje.  Doświadczony sprzedawca czy dobry uwodziciel zawsze zwraca uwagę na rozszerzanie się źrenic, wskazujących na pojawiające się emocje. Źrenice reagują również na obrazy, które człowiek tworzy w wyobraźni, a wypukłość soczewek wskazuje na odległość obrazu (również tego w wyobraźni).

Wokół oczu oraz w nich samych umiejscowionych jest wiele mięśni, które odpowiadają za ruch oczy, kształt gałki ocznej oraz soczewki. Niećwiczone mięśnie podczas czytania… bolą, tak jak każde inne. Dlatego wiele osób odczuwa zmęczenie przy długim czytaniu (np. studenci w okresie sesji egzaminacyjnej).

Pomyśl tylko, że podczas 10 godzin czytania Twój wzrok pokonuje drogę ponad 66 km! To mega maraton!

Aby rozwiązać problem zmęczenia,  potrzebna jest rozgrzewka i wprawa. Rozgrzewka przed każdym czytaniem nie tylko przyśpieszy jego tempo, ale właśnie zminimalizuje zmęczenie. A wprawa pomoże utrzymać kondycję Twoich oczu na najwyższym poziomie!

Wiadomo, że podczas czytania gałki oczne nie przebiegają płynnie po tekście, lecz przeskakują po nim, a obraz odczytany jest w momencie krótkiego zatrzymania (fiksacji). Co więcej, ich ruch nie jest w pełni postępowy, ale 1/3 to powracanie do wcześniejszych fragmentów tekstu (regresja).

Czytając książkę przez 9 godzin, aż 3 godziny tracisz na niepotrzebnym powracaniu do tego, co już przeczytałeś. Techniki szybkiego czytania pozwalają uniknąć tego problemu (poprzez wyćwiczenie i wskaźnik), przyśpieszyć tempo zatrzymań oraz zwiększyć pole widzenia. Dzięki temu, wzrasta prędkość i zrozumienie tekstu!

Czy szybkie czytanie to nowość? Nie! Jak wiadomo z historii, wielu sławnych ludzi czytało z dużymi prędkościami. Potrafili to m.in. John Stuart Mill – brytyjski filozof i ekonomista, Franklin D. Roosevelt – amerykański prezydent, C. Lowell Lees – Dziekan na Uniwersytecie Stanowym w Utah, John F. Kennedy – amerykański prezydent i Napoleon Bonaparte.

Wszystkie te w/w osoby były znane z niezwykłej prędkości czytania i prawdopodobnie ta umiejętność – pozwalająca na błyskawiczne zdobywanie informacji – była jednym
z filarów ich sukcesu.

Pobierz w/w informacje w postaci pliku pdf. Raport ten, to 4 strony skoncentrowanej wiedzy, bez zbędnego „lania wody”. Pomaga on zrozumieć istotę efektywnej nauki i szybkiego czytania, które bazują na niezwykłych możliwościach tych narządów.

Kliknij tutaj, aby go pobrać: Ciekawostki na temat mózgu i oczu człowieka

 

Zostaw Komentarz